„Slowly, Slowly, Slowly,” Said the Sloth – Eric Carle

imageScenerią książki „Slowly, Slowly, Slowly,” Said the Sloth jest las deszczowy, zamieszkały przez różnorodne tropikalne zwierzęta. imageGłównym bohaterem jest pewien leniwiec, który podchodzi do życia bardzo spokojnie… delikatnie mówiąc, bez pośpiechu.
Obserwujące go zwierzęta nie mogą zrozumieć jego stylu postępowania – dziwią się dlaczego robi wszystko tak cicho, powoli, obojętnie; żeby nie powiedzieć leniwie! Czytelnik, wraz z kolejno pojawiającymi się rzadkimi mieszkańcami dżungli, obserwuje powolne czynności leniwca, który najpierw pnie, pnie, pnie się po gałęzi, by następnie powolutku, powolutku, powolutku zjeść liść, a na koniec zasnąć. Jak na prawdziwego leniwca przystało, nasz imagebohater wykonuje wszystkie czynności w charakterystycznej pozycji – zwisając z gałęzi drzewa! ‚Dlaczego jesteś taki powolny?’, ‚Dlaczego jesteś taki cichy?’, ‚Dlaczego jesteś taki nudny?’ – pytają zwierzęta. Lecz leniwiec milczy. Dopiero kiedy jaguar nie daje za wygraną i dociekliwie domaga się odpowiedzi na pytanie ‚Dlaczego jesteś taki leniwy?’ – po dłuższej chwili zastanowienia leniwiec udziela niebywale elokwentej i wyczerpującej odpowiedzi! Przyznaje, że rzeczywiście jest cichy, obojętny i wyluzowany oraz stwierdza, że każdy ma prawo żyć po swojemu i inni powinni to uszanować. Wyraźnie zaprzecza jednakże oskarżeniom o lenistwo!

imageKsiążka zawiera przedmowę Jane Goodall, z wyczerpującymi informacjami o gatunku leniwców oraz ilustrowany słowniczek zwierząt występujących w lasach tropikalnych. Dzieci pokochają kolorowe ilustracje E. Carle, które wspaniale komponują się w tekst. Ich barwy, kształty oraz charakterystyczny styl collage są rozpoznawalne na pierwszy rzut oka dla każdego, kto choćby raz miał w rękach jakąkolwiek książkę tego autora. Gwarantuję, że lektura pochłonie zarówno młodszych jak i starszych czytelników bez reszty.

image

Zapowiedź książki ‚Slowly, Slowly, Slowly, Said the Sloth’:

Aby posłuchać jak Eric Carle opowiada o książce „Slowly, Slowly, Slowly, Said the Sloth” – kliknij tutaj.

Przeczytaj rownież THE VERY BUSY SPIDER , DREAM SNOW , LOVE FROM THE VERY HUNGRY CATERPILLAR oraz THE VERY HUNGRY CATERPILLAR by Eric Carle

4 uwagi do wpisu “„Slowly, Slowly, Slowly,” Said the Sloth – Eric Carle

  1. Pingback: The Very Busy Spider – Eric Carle | Let's read in English

  2. Pingback: SPRING into READING – czyli 5 wiosennych propozycji książkowych | Let's read in English

  3. Pingback: Dream Snow – Eric Carle | Let's read in English

  4. Pingback: LOVE from The Very Hungry Caterpillar | Let's read in English

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s