Z innej perspektywy – Londyn szlakiem literackim

imageWizyta w Londynie to marzenie większości podróżników z niemalże każdego krańca świata. Jest to miejsce, które oferuje wiele atrakcji i nie sposób się nim znudzić. Nawet bez wcześniejszej okazji pobytu w metropolii, choćby najmłodsi będą w stanie rozpoznać jej symboliczne budowle takie jak: Big Ben, Tower Bridge, London Eye czy Buckingham Palace. Ale nie o zabytkach Londynu będę dzisiaj pisać – chciałabym przedstawić Wam moją wersję literackiego szlaku po Londynie. Zapraszam zatem na wycieczkę po stolicy Wielkiej Brytanii z troszkę innej perspektywy. Polecę tu zarówno miejsca, które odwiedziłam, jak i te, które uważam za warte wspomnienia i być może przy kolejnych wizytach uda mi się do nich dotrzeć. Ready, Steady, Read!

image

Jeśli tak jak mnie, zachwycają Was PICTURE BOOKS, i często nie możecie oderwać wzroku od ilustracji w nich zawartych – polecam odwiedzenie galerii THE ILLUSTRATION CUPBOARD.

imageTu można nacieszyć oko unikalnymi okazami stworzonymi przez światowej sławy ilustratorów książek dla dzieci, a nawet zakupić taką perełkę. Nadmienię, iż koszt  obrazu waha się od 1250-4500 funtów. Dobra wiadomość jest taka, iż wstęp do galerii jest bezpłatny i daje możliwość zakupienia niektórych książek, także egzemplarzy podpisanych przez autorów. Tematyka wystawy zmienia się regularnie, więc za każdą wizytą można podziwiać coś nowego. Mi udało się dostrzec między innymi dzieła D. McKee, J. Kerr, O. Jeffers’a oraz M. Sendak’a.

image
image

image

image

image

Londyn wabi licznymi księgarniami, zarówno tymi dużymi – mam tu na myśli Waterstones czy Foyles – ale również małymi, klimatycznymi, niezależnymi księgarenkami. (Wizualny przewodnik po najciekawszych księgarniach Londynu znajdziesz tutaj.) Można się zapomnieć i spędzić w nich mnóstwo czasu, oglądając co mają do zaoferowania. Waterstones Picadilly jest jednym z największych obiektów tego typu w Europie i ma kilka pięter podzielonych na sekcje! Każdy znajdzie tu coś dla siebie.imageNietrudno się domyślić, że ja większość czasu spędziłam na dziale książeczek dla dzieci. Chciałoby się mieć je wszystkie…

image

image

image

image

Księgarnie to także miejsca, gdzie organizowane są rozmaite atrakcje dla czytelników. Tu można spotkać ulubionego autora i poprosić o autograf, popularne są również sesje głośnego czytania dzieciom. Moją uwagę przykuła niesamowita wystawa w oknie sklepu, poświęcona twórczości Beatrix Potter. Tematyka wystawy nie była przypadkowa – rok 2016 jest jubileuszowym rokiem obchodów 150 rocznicy urodzin tej niesamowitej pisarki. Jak Wam się podoba? Mnie zachwyciła!

image

image
image

image

Pozostając przy Beatrix Potter; z racji bogatego repertuaru inicjatyw związanych ze wspomnianym jubileuszem, udało mi się także obejrzeć tymczasową wystawę w Victoria and Albert MuseumBEATRIX POTTER’S LONDON. Ekspozycję wciąż będzie można podziwiać do 28 kwietnia 2017 r. a wstęp jest bezpłatny. V&A Museum jest bez wątpienia jednym z wielu muzeów, które powinny znaleźć się na liście miejsc do odwiedzenia podczas pobytu w metropolii.image

image

image

image

image

image

image

Przy okazji zwiedzania muzeum można zawiesić oko na zapierajacej dech bibliotece:

image

image

Literacki szlak nie byłby kompletny bez zatrzymania się choć na chwilę w THE BRITISH LIBRARY. image

image

Aby poczuć klimat narodowej biblioteki Wielkiej Brytanii, uwagę swoją skoncentrowałam na wystawie Treasures of the British Library, gdzie znajdują się między innymi: stare rękopisy, mapy, prace naukowe i piękne ręcznie malowane księgi. Najcenniejszymi skarbami są: Biblia Gutenberga, kopie wczesnych sztuk Williama Szekspira, teksty piosenek The Beatles oraz dokument Magna Carta. Ze względu na wartość przechowywanych egzemplarzy niestety nie było możliwości zrobienia zdjęć. Nowością jest – Turning the Pages – kolekcja starodruków literatury światowej w wersji elektronicznej. Na ekranach monitorów można poczytać unikatowe dzieła – w tym m.in. notatnik Leonardo da Vinci, notatki Mozarta czy wczesne prace Jane Austen. Moją uwagę zwrócił rękopis Alicji w Krainie Czarów autorstwa Lewis Carroll – klik. Najpopularniejsze wirtualne dzieła można dodatkowo  podglądnąć tu – klik.

W niedalekiej odległości od The British Library znajduje się stacja kolejowa Paddington, gdzie fani niedźwiadka mogą przysiąść na literackiej ławeczce lub zrobić sobie zdjęcie przy statuetkach przedstawiających postać wykreowaną przez M. Bond. Recenzję książeczki PADDINGTON przeczytasz tutaj.image

image

Ławeczka zachowała się z kolekcji licznych zaczytanych ławek, które upiększały Londyn w 2014 roku. Kolekcję 50 ławek ozdobionych przez artystów można było podziwiać najpierw na ulicach stolicy, pózniej zostały one sprzedane na aukcji, z której zysk przeznaczony był na cele charytatywne. Więcej o tym projekcie można dowiedzieć się tutaj, a  galeria ilustracji przedstawiająca te literackie cudeńka jest dostępna tu – która ławeczka spodobała Ci się najbardziej?

Również w 2014 roku, inną literacką atrakcją Londynu były kolorowe figurki prezentujące najróżniejsze oblicza Misia Paddington.

 

imageWracając do często odwiedzanej przez turystów stacji Paddington – nie zabraknie tu atrakcji związanych z zakupieniem gadżetów z symbolami misia, gdyż lokalny sklepik z pamiątkami oferuje maskotki, książki i inne upominki ze słynnym niedźwiadkiem w roli głównej.image

Zresztą jak widać na poniższym zdjęciu, witryny innych pamiątkarskich sklepów w stolicy rownież kuszą wielbicieli przybysza z Peru. imagePrzypadkowo odkryłam też ulicę niedźwiadkową 😉

imageLondyn nie tylko utożsamiany jest jako miejsce urodzenia wielu sławnych twórców, to również fascynujące miejsce wskrzeszające inspiracje do powstawania licznych utworów literackich. Literacko kojarzyć się nam będzie Teatr Szekspira – Shakespeare’s Globe, który ukaże się na horyzoncie podczas spaceru wzdłuż Tamizy, muzeum Sherlock Holmes’a przy Baker Street czy peron 9 3/4, którego odwiedzenia zapewne nie odpuszczą sobie wielbiciele Harry Pottera. imageimageimageNa stacji Kings Cross przez większość dnia ustawia się kolejka fanów twórczości J.K. Rowling, by zrobić sobie magiczne zdjęcie upamiętniające wyimaginowaną podróż do Hogwarts 🙂 . Pracownicy zlokalizowanego obok sklepu Platform 9 3/4 służą czarodziejskimi gadżetami (szal i różdżka) by zdjęcie wyglądało wiarygodnie. Szczegóły sklepu tutaj.

imageRok 2016 jest rokiem szczególnym jeśli chodzi o jubileusze. Jak wcześniej wspomniałam – 150 urodziny obchodziłaby pisarka Beatrix Potter. Z tej okazji zostały wydane specjalne monety 50p. z Piotrusiem Królikiem oraz znaczki okolicznościowe.

imageimage

Kolejne jubileusze 2016 obejmują obchody 400 lecia śmierci Williama Szekspira oraz 100 rocznicę urodzin Roald’a Dahl’a. Jak zapewne wiecie Roald Dahl jest autorem wielu popularnych książek, m.in. Charlie and the Chocolate Factory, Matilda, The Enormous Crocodile czy THE BFG. Na ekrany kin niedawno weszła ekranizacja The Big Friendly Giant, wyreżyserowana przez samego Stevena Spielberga. Aby uczcić 100 rocznicę urodzin Dahl’a oraz premierę filmu, na odwiedzających Londyn tego lata, czekają dodatkowe atrakcje. THE BFG DREAM JAR TRAIL – to specjalny magiczny szlak, który skrywa ogromne słoje wypełnione… marzeniami! Więcej szczegółów i galeria ilustracjii tu.

Na poniższych zdjęciach widnieje kilka z odnalezionych przeze mnie słojów. Innymi słowy: inspirująco, ekscytująco i literacko w jednym! Zabawa przednia zarówno dla młodszych, jak i starszych turystów 🙂

READ BY HRH THE DUCHESS OF CORNWALL

image

TREE OF DREAMS BY JILL BERELOWITZ

image

SWEET DREAMS BY STEVEN SPIELBERG

image

REACH FOR THE STARS BY SIR RICHARD BRANSON

image

HAPPY JUMBLE OF LIFE BY SOPHIE DAHL

image

ON THE WINGS OF A DREAM BY ASTON MARTIN AND RED BULL RACING

image

WE ALL DREAM OF ICE CREAM BY ERIN O’CONNOR

image

INNOCENCE BY HRH THE COUNTESS OF WESSEX

image

Nie mogę pominąć także jubileuszu 90 urodzin Królowej Elżbiety II, która nieodłącznie związana jest z Londynem. Każdego lata przez 2 miesiące istnieje możliwość zwiedzania Komnat Królewskich Pałacu Buckingham (The State Rooms), podczas gdy rodzina królewska znajduje się poza rezydencją. Na zwiedzanie Pałacu Buckingham skusiłam się i ja! 😉 image

Mimo tłumów zwiedzających, było to niesamowite przeżycie. Odsyłam na stronę Royal Collection po więcej informacji, gdyż robienie zdjęć wewnątrz Pałacu jest niedozwolone. Organizatorzy nie zapomnieli jednak o najmłodszych odwiedzających, którzy mogą zakończyć królewską przygodę spędzając trochę czasu w specjalnie przygotowanym dla nich miejscu – Family Pavilion. Tu połączenie interaktywnej zabawy z nauką mają gwarantowane! image

image

image

imageRecenzję książeczki THE BIRTHDAY CROWN przeczytasz tutaj.

image

A na sam koniec niespodzianka – ogromny mural przedstawiający THE BFG, stworzony przez samego Quentin Blake’a, w tym sezonie widnieje na jednej ze ścian pawilonu. Na blogu prezentowałam twórczość autora i ilustratora w publikacjach: Simpkin, Angelica Sprocket’s Pockets, Mister Magnolia.

image

Najdłużej panująca w historii Wielkiej Brytanii monarchini jest również bohaterką wielu książeczek dla dzieci –  w tym jednej z moich ulubionych – The Queen’s Hat autorstwa Steve Antony. Literacką inspiracją może być poznanie trasy, którą przemierzyła Królowa w poszukiwaniu swojego kapelusza i odnalezienie charakterystycznych budowli Londynu, zaprezentowanych w tej publikacji.

image

image

image

image

Inspirujące wpisy o książkach tematycznie związanych z Londynem znajdziecie na blogach Zuzinkowa Mama oraz Angielski dla Każdego. Polecam również 4 odsłony wpisów z pomysłami na zajęcia o stolicy Wielkiej Brytanii – A Week in London – na blogu Pomysły przy Tablicy klik1, klik2, klik3, klik4.

A teraz czas na atrakcje literackie, które jeszcze chciałabym kiedyś odwiedzić przy okazji wizyty w Londynie: Discover – Children’s Story Centre ***, House of Illustration oraz V&A Museum of Childhood. A może by tak skusić się na Charlie and the Chocolate Factory inspired Afternoon Tea? Co myślicie? 😉

Spodobała Ci się moja wersja przewodnika literackiego po Londynie? Jakie jeszcze miejsca, których nie wspomniałam, możnaby dodać do tej listy? Będzie mi miło, jeśli podzielisz się w komentarzu pod wpisem.

Przeczytaj także: NIEZAPOMNIANE SPOTKANIA AUTORSKIE – KRÓTKA RELACJA oraz PaddingtoNOWY zawrót głowy!.

***edit

Zapraszam na wirtualną wycieczkę do DISCOVER – CHILDREN’S STORY CENTRE , które udało mi się w końcu odwiedzić – klik.

16 uwag do wpisu “Z innej perspektywy – Londyn szlakiem literackim

  1. Pingback: The Queen’s Hat – Steve Antony | Let's read in English

  2. Pingback: Paddington – Michael Bond / ilustracje R.W. Alley | Let's read in English

  3. Super napisane! Straszenie żałuję, że gdy zwiedziłam Londyn jakieś 8 lat temu nie myślałam o pomocach dydaktycznych 😉 Teraz zapewne spędziłabym dużo czasu w księgarniach. Kolejny raz zazdroszczę Ci tego wyboru. No i ceny pewnie prezentują się inaczej niż w naszym kraju 😉

    Polubione przez 1 osoba

    • Myślę , że i w Polsce znalazłoby się wiele atrakcji, np. Warszawa oferuje szlak zaczytanych ławek, ktore mają za zadanie promować czytelnictwo, we Wrocławiu w Muzeum Pana Tadeusza w czerwcu można było podziwiać wystawę „Artists and Masterpieces of Illustration”, budynek dworca w Rumii został przekształcony w nowoczesna bibliotekę o nazwie Stacja Kultura, która jednocześnie została uznana za najpiękniejsza bibliotekę na świecie w 2016r. To tylko przykłady. Cieszę sie, że spodobała Ci się moja wersja wycieczki po Londynie i dziękuję za miłe słowa.

      Polubienie

  4. Pingback: Pomysły przy tablicy na powrót do szkoły | Pomysły przy tablicy

  5. Pingback: The Birthday Crown – Davide Cali / ilustracje Kate Slater | Let's read in English

  6. Pingback: Niezapomniane spotkania autorskie – krótka relacja. | Let's read in English

  7. Pingback: Katie in London – James Mayhew | Let's read in English

  8. Pingback: Happy Blogaversary! | Let's read in English

  9. Pingback: PaddingtoNOWY zawrót głowy! | Let's read in English

  10. Pingback: Happy Blogaversary! – czyli 3 urodziny bloga. | Let's read in English

  11. Pingback: A WORLD INSIDE A BOOK – wystawa Gruffalos, Dragons and other Creatures w Children’s Story Centre. | Let's read in English

  12. Pingback: Książkowym szlakiem – 5 literackich miejsc, które trzeba zobaczyć! | Let's read in English

Dodaj komentarz